اشتباه استراتژیک ترامپ در قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی

وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَيلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُم وَآخَرينَ مِن دونِهِم لا تَعلَمونَهُمُ اللَّهُ يَعلَمُهُم ۚ وَما تُنفِقوا مِن شَيءٍ في سَبيلِ اللَّهِ يُوَفَّ إِلَيكُم وَأَنتُم لا تُظلَمونَ(سوره مبارکه الأنفال آیه ۶۰)
هر نیرویی در قدرت دارید، برای مقابله با آنها [= دشمنان‌]، آماده سازید! و (همچنین) اسبهای ورزیده (برای میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید! و (همچنین) گروه دیگری غیر از اینها را، که شما نمی‌شناسید و خدا آنها را می‌شناسد! و هر چه در راه خدا (و تقویت بنیه دفاعی اسلام) انفاق کنید، بطور کامل به شما بازگردانده می‌شود، و به شما ستم نخواهد شد!

وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَيلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُم وَآخَرينَ مِن دونِهِم لا تَعلَمونَهُمُ اللَّهُ يَعلَمُهُم ۚ وَما تُنفِقوا مِن شَيءٍ في سَبيلِ اللَّهِ يُوَفَّ إِلَيكُم وَأَنتُم لا تُظلَمونَ(سوره مبارکه الأنفال آیه ۶۰)
هر نیرویی در قدرت دارید، برای مقابله با آنها [= دشمنان‌]، آماده سازید! و (همچنین) اسبهای ورزیده (برای میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید! و (همچنین) گروه دیگری غیر از اینها را، که شما نمی‌شناسید و خدا آنها را می‌شناسد! و هر چه در راه خدا (و تقویت بنیه دفاعی اسلام) انفاق کنید، بطور کامل به شما بازگردانده می‌شود، و به شما ستم نخواهد شد!

 اینکه ترامپ رئیس جمهوری دمدمی مزاج در تصمیم گیری می باشد برای مردم امریکا، اروپا و اکثر کشورهای جهان روشن شده است. نگاهی به تغییرات گسترده در کابینه ترامپ در 3 سال گذشته نشان می دهد خیلی از دولتمردان در پی تصمیم گیری های عجولانه و تابع احساس او از کابینه خارج شده اند. خروج از برجام، خروج از پیمان های اقتصادی شرق آسیا، درگیری اقتصادی با چین،رویارویی با روسیه، درگیری و دیوار کشی با مرز مکزیک و... برخی از تصمیمات نادرست ترامپ است که ناشی از مشاوره های نادرست برخی از دولتمردان تندرو امریکایی تحت لابی اسرائیل و دلارهای برخی از کشورهای عربی هستند. روز دوشنبه 19 فروردین در آستانه میلاد امام حسین(ع) که روز پاسدار نامگذاری شده است، ترامپ در اقدامی برنامه ریزی شده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست گروه های تروریستی مد نظر دولت امریکا قرار داد، تا با خوش رقصی از یک سو باعث خوشحالی دولت اسرائیل و برخی از دولت های عربی منطقه گردد و از طرف دیگر اسباب خوشحالی سازمان تروریستی منافقین و اپوزسیون را فراهم آورد و از طرف دیگر اسباب فشار سیاسی و اقتصادی تحریم ها را بر ایران افزایش دهد.  قطعا این کار ترامپ که یک بخش از حاکمیت کشور دیگری را تروریستی اعلام کند بدعتی جدید در روابط بین الملل خواهد بود که اساس نظام بین الملل را زیر سئوال می برد و به نوعی نشانگر این است که امریکا در دوران ترامپ نگاهی جنگل گونه به روابط بین الملل دارد.

مجله تایم امریکا در گزارشی تحلیلی به برخی از تبعات این تصمیم عجولانه ترامپ اشاره دارد و می نویسد:« دولت ترامپ به قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی اقدام کرد؛ اقدامی که تأثیرات گسترده‌ای بر روی نیرو‌ها و سیاست آمریکا در خاورمیانه و هر جای دیگر خواهد داشت. گزارش تایم ضمن بیان این مطلب که این اقدام همزمان با تحریم‌ها و مسدود کردن دارایی‌ها صورت می‌گیرد، میگوید: چنین اقداماتی از سوی آمریکا احتمالا تأثیر محدودی در پی دارد. با این وجود قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی می‌تواند تأثیرات پیچیده‌ای بر عملکرد نظامی و دیپلماتیک آمریکا داشته باشد به خصوص در عراق که در آن گروه‌های شیعه و احزاب سیاسی زیادی با ایران ارتباط نزدیکی دارند. در لبنان نیز تأثیر این اقدام می‌تواند بیشتر به افرادی که مقامات آمریکا با آن‌ها در تماس هستند محدود شود. سپاه روابطی نزدیک با حزب‌الله که بخشی از دولت لبنان را تشکیل می‌دهد دارد. بدون مسثنی کردن و یا اعطای برخی معافیت‌ها، سربازان و دیپلمات‌های آمریکا احتمالا از وارد تعامل شدن با مقامات عراقی و لبنانی که با سپاه در ارتباط هستند منع خواهند شد. پنتاگون و سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا نیز درباره تأثیر این اقدام در صورتی که آمریکا اجازه تماس با مقامات خارجی که با سپاه در ارتباط هستند را ندهد ابراز نگرانی کرده‌اند.

تایم این نگرانی‌ها را دلیل انصراف دولت‌های قبلی آمریکا از این اقدام که طی بیش از یک دهه مطرح بوده توصیف کرده است. علاوه بر این مشکلات، فرماندهان ارتش آمریکا ابراز نگرانی کرده‌اند که در صورت وقوع این امر احتمالا ایران دست به اقدام تلافی‌جویانه علیه نیرو‌های آمریکایی در منطقه بزند. بر اساس اعلام مقامات، این فرماندهان قصد دارند به نظامیان آمریکا در سوریه و عراق و دیگر مناطق درباره این احتمال هشدار دهند.

علاوه بر نیرو‌های آمریکا در عراق که تعداد آن‌ها ۵۲۰۰ نفر است و نیرو‌های آمریکا در سوریه که تعداد آن‌ها ۲ هزار نفر است، ناوگان پنجم ارتش آمریکا که از پایگاه خود در بحرین و پایگاه هوایی «العدید» قطر، در منطقه خلیج فارس فعالیت می‌کنند نیز احتمالا در خطر خواهند بود.

۲ مقام آمریکایی میگویند: هشدار‌های مشابهی نیز از سوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر اقدام متقابل ایران علیه منافع آمریکا شامل سفارت‌ها و کنسول‌گری‌ها و تظاهرات‌های ضد آمریکایی انتظار می‌رود».

اقدام ترامپ در قرار دادن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی با واکنش یکپارچه مقامات داخلی ایران مواجه شد. در این رابطه آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی  در جلسه علنی روز دوشنبه 19 فروردین واکنش نشان داد و با بیان اینکه رفتار ننگین رژیم آمریکا در این روزها که با وقاحت و پررویی سپاه پاسداران را جزء گروه های تروریستی اعلام کرد، نشان گر عمق کینه ورزی و سفاهت و جهالت این رژیم است، ایشان همچنین گفت: کیست که نداند سپاه بیشترین ضربه را به تروریسم خطرناک در منطقه زده و کیست که نداند که این نیروی زبده و انقلابی از بدو پیروزی انقلاب مستمرا در کنار ملت با گروه های تروریستی به مقابله پرداخت، همان تروریست هایی که متکی به حمایت قدرت های بزرگ بودند و چه مجاهدت هایی در این راه داشت.»

پس از بیانیه کاخ سفید، وزیر امور خارجه کشورمان در نامه‌ای به رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی خواستار قرار گرفتن نام نیرو‌های نظامی امریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) در فهرست گروه‌های تروریستی جمهوری اسلامی ایران شد. سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای اعلام کرد: نظر به حمایت پنهان و آشکار نیرو‌های نظامی امریکا در منطقه از گروه‌های تروریستی و دخالت مستقیم در انجام فعالیت‌های تروریستی توسط نظامیان آن کشور، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه‌ای خطاب به دکتر روحانی رئیس شورای عالی امنیت ملی، بر اساس «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی امریکا در منطقه» مصوب مجلس محترم شورای اسلامی، پیشنهاد کرد شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیرو‌های نظامی امریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به سنتکام را در فهرست گروه‌های تروریستی جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.
‌پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان اقدام احتمالی امریکا برای تروریستی اعلام کردن سپاه را موجب ورود واشنگتن به یک باتلاق توصیف کرده و گفته بود چنین کاری فاجعه‌ای دیگر برای ایالات متحده خواهد بود. ظریف در توئیتی با اشاره به تلاش گروه‌های حامی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای متقاعد کردن امریکا به قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی، نوشته بود که اگر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا چنین اقدامی انجام دهد، واشنگتن را وارد یک باتلاق می‌کند.
بر همین اساس، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید اقدام غیرقانونی و خطرناک رژیم ایالات متحده امریکا در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» در اقدام متقابل در برابر اقدام غیرقانونی و نابخردانه امریکا اعلام کرد که «رژیم ایالات متحده امریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی امریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیرو‌های وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برخلاف امریکا و متحدان منطقه‌ای آن که همواره حامی گروه‌های افراطی و تروریست‌ها در منطقه غرب آسیا بوده‌اند، پیوسته در خط مقدم مقابله با تروریسم و افراطی‌گری در منطقه بوده و نقش این نیروی فداکار و انقلابی در مقابله با القاعده، داعش، النصره و سایر گروه‌های تروریستی در منطقه توسط مردم و دولت‌های آسیب‌دیده همواره مورد تقدیر است.

«حالا اگر قرار است آمریکا، سپاه را جزو یک گروه تروریستی قلمداد کند و این پیامدها و محدودیت‌ها را برای سپاه قائل شود، امروزه واکنش متقابل بخشی از رفتار کشورها را در عرصه بین‌المللی تشکیل می‌دهد. یعنی ایران هم می‌تواند حداقل بخشی از نیروهای آمریکا را به عنوان نیروهای تروریستی قلمداد کند و همان محدودیت‌هایی که آمریکایی‌ها علیه سپاه اعمال می‌کنند، سپاه هم این اقدام را علیه نیروهای آمریکایی انجام دهد.»

 در این زمینه باید گفت که حمایت قاطع مسئولان و مردم از سپاه پاسداران این اقدام ترامپ را ابتر خواهد گذاشت و انشاالله سپاه پاینده خواهد بود. در پایان باید گفت امریکایی‌ها از تحریم کشور‌ها و گروه‌های مختلف در جهان و برچسب تروریستی زدن به دیگران تعبیری اقتدارگرایانه برای خود دارند، اما عاقلان جهان این رفتار افراطی و بی‌محابای امریکا‌یی‌ها را نشانه ترس و افول قدرت امریکا ارزیابی می‌کنند.


ثبت نظرات شما کاربران عزیز
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن ارسالی
وضعیت :

امروز : شنبه - Saturday
امروز :
28 فروردین ماه 1400
Today :
2021-04 Apr-17


مهمترین اخبار و رویدادها

شعار سال ۱۳۹۹
شعار سال 1399