در نخستین مناظره انتخاباتی کلینتون: سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران را اعمال کردم/ برنامه اتمی ایران را بدون شلیک یک گلوله محدود کردیم؛ این یعنی دیپلماسی/ترامپ: برجام بدترین توافق ممکن است

نخستین مناظره انتخاباتی بین نامزدهای حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از این لحظه در دانشگاه «هافستر» در شهر نیویورک آغاز شد.

«دانشگاه هافستر» در شهر نیویورک آمریکا بامداد روز سه‌شنبه میزبان اولین مناظره انتخاباتی بین «هیلاری کلینتون» و «دونالد ترامپ»، نامزدهای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری 8 نوامبر (سه‌شنبه 18 آبان‌ماه) بود. 

«لستر هولت» از شبکه خبری «ان‌بی‌سی»، مجری‌گری این مناظره که به عقیده بسیاری از کارشناسان جزء پربیننده‌ترین مناظره‌های تاریخ انتخاباتی آمریکا به شمار می‌رود را به عهده داشت. 

 مشروح مناظره دو نامزد آمریکا را در زیر بخوانید. 

هیلاری کلینتون مناظره را با صحبت درباره مسائل اقتصادی و اشتغال آغاز کرد. وی گفت سرانه درآمد ملی را افزایش خواهد داد و برای برابر کردن حقوق زنان تلاش خواهد کرد.

 

ترامپ نیز در آغاز مناظره گفت که کشورهایی مانند چین با اشتغال آمریکایی‌ها خودشان را قوی می‌کنند. وی گفت برنامه‌اش این است که مالیات‌ها بر بنگاه‌های تجاری را کاهش داده و شرکت‌ها را به آمدن به آمریکا تشویق کند. 

نامزد حزب دموکرات، خاطرنشان کرد کارشناسان می‌گویند سیاست‌های مالیاتی دونالد ترامپ باعث از دست رفتن سه و نیم میلیون شغل شده در حالی که سیاست‌های وی باعث ایجاد ده میلیون شغل خواهد شد. وی گفت انتظار می‌رود سیاست‌های ترامپ به ایجاد یک رکود اقتصادی دیگر منجر شود.

هیلاری کلینتون همچنین ترامپ را متهم کرد که ثروت زیادی از پدرش به ارث برده است. وی گفت ترامپ فکر می‌کند هر چه بیشتر به ثروتمندان کمک شود، اوضاع بهتر خواهد شد.

دونالد ترامپ گفت که آمریکا به افراد بیشتری مانند پدرش برای ایجاد ثروت و شغل نیاز دارد. وی اضافه کرد که ثروت اندکی از پدرش به ارث برده است. ترامپ همچنین با اشاره به قراردادهای تجاری با مکزیک گفت که کلینتون در زمان حضور اقدامی برای بهتر کردن قراردادهای تجاری با مذاکره مجدد درباره آنها نکرده است. 

ترامپ سه بار اظهارات کلینتون را قطع کرد و گفت: «من این را نگفته‌ام.»

نامزد حزب جمهوری‌خواه سپس در فرصت مربوط به پاسخگویی در جواب کلینتون گفت که برنامه‌های این نامزد حزب دموکرات برای سرمایه‌گذاری با توجه به میزان فعلی بدهی آمریکا قابل اجرا نیستند.  

هیلاری کلینتون گفت که او می‌داند چطور باید اشتغال را برای مردم آمریکا نگاه دارد. 

ترامپ با قطع اظهارات کلینتون گفت که «همسر شما قرارداد NAFTA را امضا کرد که بدترین قرارداد تجاری امضا شده تا کنون است. کلینتون در جواب گفت: «این نظر شما است.»

نامزد حزب جمهوری‌خواه سپس در نوبت اظهارنظر خودش گفت کلینتون می‌خواهد بیشترین افزایش‌های مالیاتی تاریخ آمریکا را معرفی کند. وی مدعی شد که برنامه‌های او برای کاهش مالیات‌ها، بر خلاف برنامه‌های رقیبش، بزرگترین برنامه از زمان ریاست‌جمهوری ریگان است و او به آن می‌بالد. ترامپ گفت برنامه‌های کلینتون، شرکت‌ها را به خروج از آمریکا ترغیب خواهد کرد. 

هیلاری کلینتون از مردم آمریکا خواست به وب‌سایت وی مراجعه کنند. کلینتون گفت تیمی در حال ارزیابی اظهارات هر یک از نامزدها است. 

ترامپ با قطع اظهارات کلینتون گفت: «به سایت من هم نگاه بکنید.»

او سپس در فرصت صحبت کردن خودش گفت: «او (کلینتون) می‌گوید به سایتش مراجعه کنند. شاید برنامه‌اش این است که با داعش در سایتش مبارزه کند.»

نامزد حزب جمهوی‌خواه اضافه کرد که منتشر کردن این سیاست‌ها راهبرد هوشمندانه‌ای نیست. وی خطاب به کلینتون گفت: «شما دارید کارهایی که قرار است انجام بدهیم را به دشمن می‌گویید.»

کلینتون با انتقاد از سیاست اعلامی ترامپ درباره کاهش مالیات‌ها گفت که سیاست‌های مالی او فقط به خودش نفع خواهد رساند.

ترامپ اظهارات کلینتون را قطع کرد و خطاب به وی گفت: «مثل همه سیاستمدارها! فقط حرف و بدون عمل!»

در ادامه مجری برنامه به ترامپ یادآوری کرد که اسناد مربوط به پرداخت مالیاتش را منتشر نکرده است. 

ترامپ در پاسخ گفت مشکلی برای انتشار آنها، ندارد. وی سپس گفت که او این اسناد را بعد از انتشار 33000 ایمیل حذف‌شده کلینتون منتشر خواهد کرد.

این اظهارات ترامپ، با تشویق حضار همراه شد. 

کلینتون نیز از اینکه ترامپ سوابق مالیاتی‌اش را منتشر نمی‌کند انتقاد کرد و گفت: «شاید ترامپ به آن اندازه که می‌گوید ثروتمند نیست. شاید هم او نمی‌خواهد مردم آمریکا بدانند که او مالیاتی برای درآمدش پرداخت نمی‌کند.»

کلینتون گفت تا زمانی که ترامپ این اسناد را منتشر نکند، مردم آمریکا حدس و گمان‌های خودشان را درباره آنچه ترامپ پنهان می‌کند خواهند داشت. 

مجری برنامه به کلینتون گفت که آیا مایل است درباره موضوع ایمیل‌ها که ترامپ مطرح کرد حرفی بزند. کلینتون گفت: «من اشتباه کردم و مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرم.»

ترامپ در واکنش گفت: «او اشتباه نکرده است. این کار، عمدی انجام شده است.»

نامزد حزب جمهوری‌خواه آمریکا سپس به این موضوع که درآمد کلانی دارد اشاره کرد و ضمن بیان اینکه قصد «خودستایی» ندارد گفت این کشور به فردی مانند او نیاز دارد که روش ایجاد ثروت را بداند. 

مجری برنامه در ادامه موضوع مسائل نژادی را مطرح کرد و به کشته شدن اخیر سیاه‌پوستان در شهر شارلوت اشاره کرد. وی از نامزدها پرسید که هر کدام از آنها چطور مسائل مربوط به تنش‌های نژادی را حل خواهند کرد. 

هیلاری کلینتون موضوع آموزش‌های پلیس را برای حل مسائل مربوط به تنش‌های نژادی مهم خواندو وی گفت همه باید هم به قانون احترام بگذارند و از طرف قانون هم احترام ببینند. 

نامزد حزب دموکرات گفت خواستار ایجاد اصلاحات در نظام کیفری است. وی همچنین به موضوع قوانین حمل سلاح اشاره کرد و گفت: «عده زیادی از مردم، سلاح‌هایی در دست دارند که نباید داشته باشند. ما باید با موضوع خشونت‌های سلاح مبارزه کنیم.»

ترامپ گفت که آمریکا به «قانون و نظم» نیاز دارد. وی گفت تقریباً تمامی گروه‌های پلیس در آمریکا از او حمایت کرده‌اند. ترامپ گفت که آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار به دلیل خشونت در جهنم زندگی می‌کنند. 

ترامپ گفت: «ما باید خشونت را متوقف کنیم. ما بایستی نظم و قانون را برگردانیم.»

نامزد حزب جمهوری‌خواه گفت که در دوران ریاست‌جمهوری اوباما تقریباً 4000 نفر در شیکاگو کشته شده‌اند.  ترامپ گفت که مشخص نیست که سیاست اوباما برای حل این موضوع چیست. 

مجری برنامه از کلینتون پرسید که آیا فکر می‌کند که رفتار پلیس آمریکا با سیاه‌پوستان جانبدارانه است؟ 

کلینتون در جواب گفت که فکر می‌کند نه تنها افسران پلیس، بلکه تمام مردم به این موضوع با جانبداری نگاه می‌کنند.  

دونالد ترامپ در جواب کلینتون گفت از اینکه «انجمن ملی اسلحه» از وی حمایت کرده به خود می‌بالد. 

کلینتون در بخشی از این مناظره گفت: «من فکر می‌کنم دونالد از من به خاطر اینکه خودم را برای این مناظره آماده کرده‌ام، انتقاد کرد. بله، من این را تأیید می‌کنم. و می‌دانید من برای چه چیز دیگری آمادگی دارم؟ برای رئیس‌جمهور شدن؛ و این نکته خوبی است.»

مجری برنامه موضوع را به امنیت ملی تغییر داد.

کلینتون گفت که آمریکا در برابر کشورهایی که اطلاعات دولت را هک می‌کنند، بیکار نخواهند ماند. کلینتون گفت وقتی شنید که ترامپ علناً از پونین خواسته آمریکایی‌ها را هک کند، شوکه شده است. «این غیرقابل قبول است.»

کلینتون گفت که ترامپ آمادگی این که فرمانده کل قوا بشود را ندارد.

هیلاری کلینتون همچنین به ایران اشاره کرد و گفت هر کشوری برای ما مشکل ایجاد کند با او برخورد می کنیم. 

ترامپ در جواب کلینتون گفت که بیش از 200 ژنرال و افسر نیروی دریایی حمایت خودشان را از وی اعلام کرده‌اند. وی همچنین ادعای کلینتون درباره اینکه روسیه اطلاعات مربوط به حزب ملی دموکرات را هک کرده، ابراز تردید کرد و گفت هر کسی می‌تواند این اقدام را انجام داده باشد.

26) 🔘 پوشش زنده نخستین مناظره انتخاباتی کلینتون و ترامپ

موضوع بعدی که مجری برنامه مطرح کرد بحث گروه تروریستی داعش و مبارزه با آن بود. 

کلینتون گفت که برنامه او حذف ابوبکر البغدادی، سرکرده این گروه به همان روشی است که دولت اوباما بن‌لادن را حذف کرد. 

ترامپ گفت در صورتی که اشتباهات دولت اوباما انجام نشده بود، داعشی وجود نداشت. وی دولت اوباما را متهم به خروج زودهنگام از عراق کرد. 

کلینتون گفت که ترامپ قبلاً از حمله به عراق حمایت کرده است. 

ترامپ گفت که این حرف غلط است و رسانه‌های جریان اصلی این شایعات را پخش می‌کنند. 

موضوع بعدی که مجری برنامه مطرح کرد بحث گروه تروریستی داعش و مبارزه با آن بود. 

کلینتون گفت که برنامه او حذف ابوبکر البغدادی، سرکرده این گروه به همان روشی است که دولت اوباما بن‌لادن را حذف کرد. 

ترامپ گفت در صورتی که اشتباهات دولت اوباما انجام نشده بود، داعشی وجود نداشت. وی دولت اوباما را متهم به خروج زودهنگام از عراق کرد. 

کلینتون گفت که ترامپ قبلاً از حمله به عراق حمایت کرده است. 

ترامپ گفت که این حرف غلط است و رسانه‌های جریان اصلی این شایعات را پخش می‌کنند. 

مجری برنامه از ترامپ پرسید که شواهد نشان می‌دهند که او از جنگ عراق حمایت کرده است. 

نامزد حزب جمهوری‌خواه با عصبانیت گفت: «اینها مزخرفاتی است که او (کلینتون) از طریق رسانه‌های جریان اصلی تحویل می‌دهد.

ترامپ به نام یک فرد اشاره کرد و گفت که هر کسی بخواهد می‌تواند به گفت‌وگویش با او در زمان جنگ عراق رجوع کند. 

دونالد ترامپ به توافق هسته‌ای ایران اشاره کرد و با لحنی کنایه‌آمیز گفت که این توافق، یکی دیگر از «شاهکارهای» کلینتون است. ترامپ گفت که ایران، در حال خفه شدن زیر فشار تحریم‌ها بود، در حالی که این کشور، اگر با همین روال ادامه بدهد به یکی از قدرت‌های منطقه تبدیل خواهد شد. وی برجام را یکی از بدترین توافق‌های ممکن خواند. 

کلینتون در پاسخ گفت وقتی که او وزیر خارجه آمریکا شده ایران تنها چند هفته با سلاح‌های اتمی فاصله داشته است. او گفت که با تشکیل ائتلافی متشکل از روسیه و چین، توانسته سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کند.

هیلاری کلینتون به اظهارات ترامپ درباره بروز تنش‌ بین شناورهای ایران و آمریکا اشاره کرد و یادآوری کرد که وی گفته شناورهای ایرانی را از آب‌ها بیرون خواهد انداخت. 

نامزد حزب دموکرات، گفت که این روحیات مناسب برای یک فرمانده کل قوا نیست و فردی با این نوع استدلال، شایستگی دسترسی به کدهای هسته‌ای آمریکا را ندارد. 

ترامپ گفت که توافق هسته‌ای ایران، توافقی خطرناک است. او گفت که اخیراً با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کرده و می‌داند که او جزء «جبهه حامیان خوشحال» این توافق نیست.  

کلینتون به متحدان آمریکا اطمینان خاطر داد که این کشور به تعهدات بین‌المللی و معاهده‌های دفاعی دو جانبه‌اش پایبند خواهد ماند. 

وی همچنین بار دیگر از توافق هسته‌ای ایران دفاع کرد و گفت که در زمان حضور به عنوان نماینده در مجلس سنا به تک تک طرح‌های تحریمی علیه ایران رأی مثبت داده است. 

ترامپ گفت که آمریکا نمی‌تواند پلیس دنیا باشد و میلیاردها دلار برای کشورهای دیگر هزینه کند در حالی که آنها «آنچه به ما نیاز داریم را نمی‌دهند.» 

مجری برنامه در نهایت از کاندیدها خواست درباره اینکه آیا به نتایج انتخابات احترام خواهند گذاشت و آن را خواهند پذیرفت، اظهارنظر کنند. 

هیلاری کلینتون گفت که بر خلاف آنچه ترامپ گفته وی به نتیجه هر چه که باشد پایبند خواهد بود. 

ترامپ ابتدا درباره مشکلات مهاجرت آمریکا صحبت کرد و بعد از تذکر مجری درباره بی‌ربط بودن این پاسخ گفت که نتایج انتخابات را خواهد پذیرفت.

منبع: خبرگزاری فارس


ثبت نظرات شما کاربران عزیز
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن ارسالی
وضعیت :

امروز : چهارشنبه - Wednesday
امروز :
29 دی ماه 1400
Today :
2022-01 Jan-19


نظرسنجی
اهداف و برنامه های ارائه شده توسط آقای جعفری برای مجلس دهم را در راستای توسعه روستاها و شهرهای بهار و کبود راهنگ چگونه ارزیابی می کنید؟


مهمترین اخبار و رویدادها

معرفی کتاب

شعار سال ۱۳۹۹
شعار سال 1399