مردم بهار چه انتظاری از نماینده شهر خود دارند؟

هر چه به اسفند 94 نزدیک میشویم فعالیت های بیشتری از کاندیداهای احتمالی در شهرها و روستاها می بینیم؛ اما همین موضوع بهانه ای شد که در بین مردم حضور یافته و خواستار اعلام نظر آنها و انتظاراتشان از نماینده مجلس باشیم و بدانیم که خواسته واقعی مردم این دیار از نماینده شهرشان چیست.

همواره انتخابات مجلس شورای اسلامی از اهمیت ویژه ای برای مردم شهرها و شهرستان ها برخوردار بوده است. اسفند امسال نیز با پیش رو بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری از اهمیت ویژه ای برای مردم این دیار برخوردار است و تجربه نشان داده که مردم در این عرصه همواره حضور فعال داشته و از همدلی و اتحاد خود را به اوج می رسانند.

هر چه به اسفند 94 نزدیک میشویم فعالیت های بیشتری از کاندیداهای احتمالی در شهرها و روستاها می بینیم؛ اما همین موضوع بهانه ای شد که در بین مردم حضور یافته و خواستار اعلام نظر آنها و انتظاراتشان از نماینده مجلس باشیم و بدانیم که خواسته واقعی مردم این دیار از نماینده شهرشان چیست و چه انتظاری از نماینده شهر خود در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارند.

یکی از فعالین اجتماعی شهر حضور سالم در رقابت های انتخاباتی را مهمترین انتظارش از نماینده شهر اعلام کرد و گفت: انتظار من این است که نماینده شهر نگاه شخصی به مسائل نداشته باشد و منافع شهر و کشور برایش مهم باشد و نه اینکه تنها یک منطقه خاص را مورد توجه قرار دهد.

این فعال اجتماعی ادامه داد: انتظار ما این است که نماینده به نخبگان جامعه بیشتر بها دهد و به دور از تخریب چهره های سرشناس شهرستان عمل کند و بتواند مشکلات مردم را به دور از هیاهو و دیدگاه های شخصی و در حد توانش حل کند.

یک جوان کشاورز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: هم اکنون که بهار قطب تولید سیب زمینی در کشور است باید یک کارخانه تبدیلی سیب زمینی در بهار ساخته شود؛ اما در این مدت توجهی به این موضوع نشده است.

این جوان با گلایه از کمبود امکانات رفاهی آموزشی در بهار گفت: امکانات شهر به اندازه ای نیست که مردم انگیزه ای برای ماندن در شهر را داشته باشند و تا خانواده ای به وضعیت مالی مساعدی میرسد شهر را ترک کرده و به شهرهای همدان یا تهران مهاجرت می کند؛ چرا باید چنین رویه ای در بین مردم باشد. اگر امکانات رفاهی مناسبی در شهر باشد مردم تمایل به ماندن در شهر را خواهند داشت.

یک جوان جویای کار بهاری در بیان انتظاراتش از نماینده شهر گفت: هم اکنون یکی از بزرگترین انتقادی که در شهر وجود دارد کمبود نیروهای بومی در ادارات شهرستان است . چرا تعداد زیادی از کارکنان ادارات ما از خارج از شهر و شهرستان هستند؟ انتظار ما این است که همه اقشار جامعه را با یک دید نگاه کنند و بومی سازی را در ادارات شهرستان داشته باشیم و از جوانان تحصیل کرده شهر در ادارات بیشتر بهره بگیرند.

جوانی دیگر در پاسخ به سوال ما ولایت مداری را انتظار اصلی خود بیان کرد و گفت: نماینده باید پیرو خط امام و رهبری باشد و همین ولایت مداری را در مجلس و در عمل نشان دهد؛ چرا که برخی افراد شعار ولایت مداری می دهند و در عمل کاملا عکس خط امام و رهبری عمل می کنند.

یکی از اساتید دانشگاه در بیان انتظاراتش از نماینده شهر گفت: نماینده مجلس،باید سعی کند تا انتصابات مدیران ادارات شهر، در اولویت اول، به صورت بومی باشد و تلاش کند تا مدیران با کفایت و شایسته، جایگاه مدیریت را اشغال نمایند.

وی ادامه داد: کمیته های مشخص همچون کمیته جوانان، کشاورزان، دانشجویان و .... را در سطح شهر سازماندهی کنند، تا به این ترتیب، این کمیته ها، نظرات و مشکلات اقشار مختلف جامعه را جمع آوری کنند و به صورت مداوم در اختیار نماینده مجلس قرار دهند.

این عضو هیات علمی ادامه داد: زمان های مشخصی از طرف نماینده مجلس به منظور رسیدگی به مشکلات مردم، در نظر گرفته شود؛ تا مردم بتوانند در آن زمان مراجعه کرده و مسائل شان را در میان بگذارند.

یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه انتظارات بر گرفته از شعارهای انتخاباتی حتما باید بر اساس قانون باشد، ادامه داد: توجه به نظر مردم در مجلس، مشورت با مردم حوزه ، پرهیز از خوی کاخ نشینی، چاره جویی برای مشکلات جوانان، مطالبات زنان، برقراری عدالت اجتماعی و رفاه، کم شدن فاصله طبقاتی، رفع تبعیض ها و برخورداری عادلانه از امکانات، حل مشکل بی کاری و ازدواج جوانان، جلوگیری از فساد مالی، مقابله با تهاجم فرهنگی، تخصص گرایی مهمترین انتظارات ما از نماینده است.

یکی دیگر از شهروندان گفت: انتظار داریم به فکر مردم باشد و به مشکل آنها رسیدگی کند. اصولا وظایف یک نماینده مشخص است، یک قانونگذار، ولی ما با این انتظارات و خواسته ها از نماینده یک بت ساخته ایم و البته آنها هم از این شرایط استفاده کرده و قدرتشان را افزایش داده اند. بعضی ها به برخی از خواسته ها عمل کردند و بعضی ها هم فقط از آن قدرت به نفع خود استفاده می کنند.

شهروند دیگری در بیان انتظاراتش گفت: نماینده ای بهتر است که در مجلس فعال بوده و قوانینی که به نفع مردم است مطرح کرده و برای تصویب آن تلاش کند تا گوشه ای از مشکلات مردم را حل نماید.

شهروند دیگری با انتقاد از کم اطلاعی مردم از حدود اختیارات و وظایف یک نماینده مجلس گفت: هنگامی که نمایندگان مجلس در محافل عمومی حضور می یابند مردم تقاضای وام ، تامین جهیزیه و پرداخت هزینه درمان را می کنند.مردم تمام نارساییهای شهرستان را از عملکرد نماینده میبینند، در حالیکه پرداختن به این مسایل از حیطه وظایف نمایندگان مجلس خارج است.

وی ادامه داد: از این رو لازم است در آستانه انتخابات و در پیش بودن تبلیغات نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مردم در خصوص وظایف نمایندگان و اهمیت اختیارات آنها اطلاعات لازم را کسب کنند و کاندیداهای محترم این دوره هم بجای وعده و وعیدهای اجرایی به سراغ مشکلات ریشه ای در حدود وظایف خود رفته آنها را بررسی و برای مردم نشان دهند.

آنچه که در صحبت های همه شهروندان می توان دید این است که همه در یک نظر متفق القول هستند و آن هم عمل به قانون و رسیدگی به مشکلات مردم در حیطه اختیارات نماینده است و این نشان از آگاهی مردم دارد که به راحتی هر شعار انتخاباتی را قبول نمی کنند و با دقت بیشتری با وعده های انتخاباتی برخورد می کنند.

امیدواریم که کاندیداهای احتمالی مجلس شورای اسلامی هم به این انتظارات توجه کرده و انتظارات مردم و نیاز منطقه را سرلوحه برنامه کاری خود قرار دهند.

منبع: نشاط شهر


ثبت نظرات شما کاربران عزیز
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن ارسالی
وضعیت :

امروز : چهارشنبه - Wednesday
امروز :
29 دی ماه 1400
Today :
2022-01 Jan-19


نظرسنجی
اهداف و برنامه های ارائه شده توسط آقای جعفری برای مجلس دهم را در راستای توسعه روستاها و شهرهای بهار و کبود راهنگ چگونه ارزیابی می کنید؟


مهمترین اخبار و رویدادها

معرفی کتاب

شعار سال ۱۳۹۹
شعار سال 1399