سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس: منع واردات محصولات کشاورزی منجر به افزایش سرمایه گذاری می شود(مجلس هشتم)

اقدام وزارت جهاد کشاورزی در زمینه اجرای ماده (16) قانون افزایش بهره وری و منع ورود محصولات کشاورزی منجر به رشد سرمایه گذاری در این بخش می شود.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عیسی جعفری سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، اقدام وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از تولید کنندگان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: منع واردات محصولاتی که در کشور به طور انبوه تولید می شود رغبت بهره برداران داخلی برای تولید را افزایش خواهد داد. وی نبود سرمایه گذاری لازم در بخش کشاورزی طی سال های گذشته را ناشی از نبود اطمینان سرمایه گذاران از بازگشت سرمایه و نامطمئن بودن از سود دهی فعالیت های کشاورزی دانست و اظهارکرد:
سرمایه گذاران سنتی در بخش کشاورزی نیز به علت وضعیت نامناسب بازار محصولات کشاورزی و واردات بی رویه طی این سال ها، در حال کناره گیری و خروج از بخش کشاورزی و رفتن به سوی دلالی و واسطه گری بودند. جعفری در مورد نگرانی های موجود در خصوص امکان نبود رقابت پذیری و کاهش کیفیت محصولات داخلی تصریح کرد: واردات تا زمانی ممنوع است که تولید کنندگان داخلی، چارچوب ها را رعایت و محصولات با کیفیت و با قیمت مناسب به بازار عرضه کنند در غیر این صورت وزارت جهاد کشاورزی و قانونگذار در این شیوه تجدیدنظر خواهند کرد و واردات به اندازه نیاز از سرگرفته می شود. وی با رد این انتقاد که منع واردات محصولات کشاورزی سد راه تجارت می شود، گفت: تجارت به معنای صادرات و واردات است در حالی که در کشور ما آنچه برخی از تجارت درک کرده اند فقط واردات آن هم به بهای پایین نگهداشتن قیمت محصولات کشاورزی در بازار است که در عمل چنین اتفاقی نیفتاده است. نماینده مردم استان همدان افزود: هیچ کشور به بخش خصوصی خود اجازه نمی دهد که محصولات مشابه با تولید داخلی اش آن هم با کیفیت پایین تر و بی رویه وارد کنند ضمن آنکه اروپاییان، محصولاتی را که دارای درصد بالایی از باقیمانده سموم باشد خرید نمی کنند، اما در کشور ما این مسایل رعایت نمی شود. جعفری در پاسخ به این پرسش که اعلام ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی در شرایطی که تحریم ها تجدید شده اند چه کارایی خواهد داشت؟ گفت: بازار جهانی تابع مسایل سیاسی نیست و به خصوص در شرایط رکود جهانی، بازار به دنبال افزایش درآمد و کسب و کار حتی در مقیاس کوچک است. وی افزود: با توجه به رکود جهانی، بسیاری از کشورها به دنبال توسعه مبادلات خود هستند و حتی اگر دولت ها ناچار به رعایت تحریم ها شوند، اما شرکت های بخش خصوصی معلوم نیست از این تحریم ها تبعیت کنند. جعفری در ادامه از وزارت جهاد کشاورزی خواست شیوه ای را که برای حمایت از تولیدات داخلی شروع کرده است در سایر زیربخش ها به خصوص در زمینه آب و خاک، ترویج و کشت های جایگزین توسعه دهد.


ثبت نظرات شما کاربران عزیز
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن ارسالی
وضعیت :

امروز : یکشنبه - Sunday
امروز :
16 بهمن ماه 1401
Today :
2023-02 Feb-05


نظرسنجی
اهداف و برنامه های ارائه شده توسط آقای جعفری برای مجلس دهم را در راستای توسعه روستاها و شهرهای بهار و کبود راهنگ چگونه ارزیابی می کنید؟


مهمترین اخبار و رویدادها

معرفی کتاب

شعار سال ۱۳۹۹
شعار سال 1399